19 вересня - день Архангела Михаїла, або Михайлове Чудо. Що не можна робити сьогодні

19 вересня в українському народному календарі саме той день, коли відбуваються чудеса й всілякі загадкові пригоди, а християни шанують день Архангела Михаїла, або Михайлове Чудо як один із найпочесніших релігійних свят.  

Цього дня, в далекому IV столітті, мешканцю Ієраполя уві сні явився архангел Михаїл.  Він сказав, що якщо німа дочка цього чоловіка вип`є води з джерела неподалік – вона зможе говорити. Так і сталося, й після дивовижного зцілення вся сім`я хрестилася в джерелі і чоловік звів храм недалеко від нього.

Лікувальнe джерело відвідала велика кількість людей, для того щоб вилікувати різні хвороби. Однак язичники задумали знищити храм та прилегле джерело, що допомагає людям позбутися від ненависних хвороб. Противники вирішили затопити долину, в якій була церква, звівши дві річки в одну, що протікають неподалік від храму. Але віруючий Архип підніс молитви для захисту храму, і його слова були почуті. Біля храму з’явився Архістратиг Михаїл і ударом жезла зробив в горі велику розколину. Бурхливий потік води кинувся туди. Це диво врятувало храм, а ті, хто наслав біду, втекли в жaху.  

Тож цього дня християни згадують кілька чудес Архистратига Михаїла, який є одним із найбільш шанованих святих, небесним покровителем Києва. В народній уяві св. Михайло постає славним воїном-захисником знедолених і немічних, і водночас суворим суддею: відводить душі померлих на небо і зважує на терезах їхні добрі й погані вчинки. Архангела Михайла прославляють і за багато інших вчинених їм дивовиж. 

Чудом у святі Архангела Михаїла священники вбачають саме спасіння людей. За переказами, наші предки в цей день намагалися дотримуватися посту, не працювати тяжко, адже святий Михаїл у вигляді бідного старця ходить по землі й перевіряє, як його шанують. 

Архангел Михаїл вважається борцем проти єресі і зла, сильним захисником віри. Тому цього дня треба стежити за язиком, робити добрі справи й молитися. 

Цього дня бажано влаштувати пікнік із домочадцями, а якщо не вийде – хоча б дружню вечерю. Готувати варто скромну їжу. 

Традиції та звичаї на Михайлове Чудо

 Народна мудрість говорить, що Михайло украй злопам’ятний і мстивий святий. У народі цей день називали стрaшним святом, тому що якщо порушити традиції і проявити неповагу до Святого Михайла, то покaрання наставало в той же день. Літні люди знають, що на Михайлове Чудо суворо заборонено працювати. Тих, хто не вірить в це повір’я, і йде в цей день працювати, чекають неприємні сюрпризи – ламаються інструменти, робота не йде на лад і навіть можна отримати трaвму.

На Русі склалася традиція на Михайлове Чудо влаштовувати гулянки, і неодмінно ходили в гості один до одного. Перед самим святом жінки пекли страви з нового врожаю, а чоловіча половина готували пиво і медовуху. Спочатку свята зазвичай влаштовували збори, на яких вирішували громадські, сімейні і приватні питання. Потім слідувала святкова трапеза і веселі гуляння. При цьому, якщо які суперечки або сварки були у кого-небудь, вони повинні були неодмінно помиритися.

Обов’язково в цей день у храмі ставлять загальну свічку і служать молебень. Вже в церкві наші предки просили кожен про своє – хтось щастя і миру в родині, хто достаток, хто здоров’я. Вони вірили, що в цей день можуть здійснитися будь-які бажання і мрії.

Після святкової трапези залишки прийнято було не викидати, а віддавати голодуючим. В це свято не прийнято було сперечатися і сваритися, а всі справи необхідно було вирішувати обов’язково мирним шляхом, інакше це не до добра. Тому на Михайлове Чудо намагалися йти на компроміси.

Народні прикмети на 19 вересня

  1. День стає коротшим на п’ять годин, і слід очікувати швидких заморозків. Якщо на саме свято дерева покриються інеєм, то це добрий знак – прийшов Михайло і заморозив нечисту силу.
  2. Сильні заморозки – взимку буде багато снігу.
  3. Паводків буде рівно стільки, скільки днів минуло нового місяця.
  4. На соснах і ялинках мало шишок – морозів не буде.
  5. Береза ​​починає жовтіти зверху, значить, буде рання весна, знизу – пізня. Зима буде морозною, якщо листя до свята ще не почали обсипатися.
  6. Осиковий лист опадає виворотом до верху – тепла зима, горілиць – сильні морози.
  7. На свято сині хмари – скоро погода зміниться.

Що не можна робити сьогодні:

Нові справи 15 вересня починати не варто, адже це може призвести до провалу.

На ринок краще не ходити. Покупки не принесуть бажаної радості, та й обікрасти можуть або обдурити.

Не можна робити нічні та вечірні випаси худоби – овець і кіз на пасовище відправляли тільки вдень.

 

Джерело

2ogoloshenya