Директор Українського Гідрометцентру Микола Кульбіда прогнозує "суттєве і помітне" потепління до +25...+27 градусів в Україні з 5 червня зі збереженням дощів.

"Суттєве і помітне потепління розпочнеться найближчими днями, починаючи з 5 червня. І надалі буде достатньо тривалий період високої температури аж до 25-27 градусів. Дощі стовідсотково будуть, але зараз прогнозувати в яких регіонах вони випадуть і якої інтенсивності просто неможливо, тому що таких прогнозів і моделей на сьогодні метеорологічна наука не має. Проте можна констатувати незначне збільшення кількості опадів у літній період. Однак за високої температури повітря протягом тривалого часу ефективність цих опадів зменшується, тому що збільшується випаровування вологи з верхніх шарів ґрунту", — повідомив Кульбіда в ефірі Українського радіо.

Він нагадав, що влітку часто бувають зливи і вони "достатньо швидко стікають у низини", через що немає поповнення метрового шару ґрунту для того, щоб був забезпечений надійний і стабільний розвиток рослин.

Кульбіда констатував, що за останній рік осінь не надто відрізнялася від зими, а зима від весни. Водночас, за його словами, немає ймовірності, що сезони не будуть різко відрізнятися між собою.

"Для кожного сезону є свої характерні особливості. Питання в тому, що буде дещо стиратися межа між осінню і зимою, між зимою і весною. Хоча тривалість весняного періоду в Україні за останні 25-30 років зменшилася майже на 2 тижні. Весна стала коротшою, літо приходить швидше. Нинішній рік не дуже характерний у цьому", — сказав директор Укргідрометцентру.

Кульбіда звернув увагу, на наслідки кліматичних змін, які відбуваються не лише в Україні, а й в усьому світі, й які продовжують прогресувати. Зокрема вони відображаються на зростанні середньорічної температури.

Водночас експерт каже, що за останні 25 років середня температура зимового періоду підвищилася майже на 2 градуси, але середня температура травня практично не змінилася за цей період. Саме тому, такий травень, який був цьогоріч в Україні, є скоріше не винятком, а правилом.

Кульбіда зазначив, що в Україні кількість днів з високою температурою повітря і проблеми із засушливими явищами, які шкодять сільському господарству, найбільш характерні для степових районів півдня. За його словами, наразі, за винятком півдня Одеської області, ситуація з ростом і розвитком сільськогосподарських культур цілком задовільна і навіть хороша, оскільки "відбулося поповнення запасів вологи, яких вистачить щонайменше на місяць для того, щоб рослини встигли пройти критичні фази розвитку".

Кульбіда розповів, що деякі метеостанції в Україні є спеціалізованими: вони вимірюють сонячну радіацію та озон.

"Оснащування цих станцій в основному здійснювалося ще за радянських часів, тому більшість з них працює в ручному режимі на стандартному метеообладнанні. Автоматизація іде у нас, на жаль, слабувато. Можливості держави для модернізації такої кількості гідрометеорологічних станцій дуже обмежені", — зазначив Директор Укргідрометцентру.

Загалом, без урахування окупованих територій Донбасу і Криму, в Україні діють 164 метеостанції, які оснащені відповідно стандартів проведення повного комплексу метеоспостережень за станом погодних умов.

Джерело.